Анемията или малокръвието е често срещано състояния, което понякога може да остане незабелязано или да не му се обърне достатъчно внимание. В тази публикация ще ви дадем повече информация за анемията, ниския хемоглобин, дефицита на желязо и дисбаланса във факторите на кръвообразуването. Надяваме се по този начин да сме полезни както по отношение справяне с анемията и най-честата й форма – желязодефицитната анемия, така и при превенция на различни други здравословни предизвикателства и моменти на слабост за организма.
Какво представлява анемията?
Анемията е състояние, при което в кръвта няма достатъчно червени кръвни клетки и/или има нисък хемоглобин. Хемоглобинът е основна част от червените кръвни клетки (червени кръвни телца, еритроцити) и неговата функция е да пренася газовете кислород и въглероден диоксид в кръвта. Ако има анемия, нисък хемоглобин и/или намален брой или нездрави червени кръвни клетки, тъканите не получават достатъчно кислород чрез кръвта и се появяват симптоми като умора, слабост, отпадналост и затруднена функция на редица органи и системи.
Какви са видовете анемии и какво ги причинява?
Съществуват множество различни видове анемии, които могат да се групират в три основни групи: анемии поради намалено производство на червени кръвни клетки (най-често поради понижен внос на желязо с храната, железен дефицит или желязодефицитна анемия), анемии свързани с повишена загуба на червени кръвни клетки (анемии при кръвозагуба, посткръвоизливни анемии) и анемии, свъзани с повишено разрушаване на червени кръвни клетки (хемолитични анемии).
Хемолитичните анемии могат да бъда различни видове, като от тях у нас най-често се среща т. нар. бета-таласемия минор/минима (средиземноморски тип анемия). Това е вид вродена анемия, при която има вроден дефект в структурата на хемоглобина. Вследствие на този дефект в хемоглобина, червените кръвни клетки стават по-малки, деформирани и “по-крехки”, като лесно се разрушават (процес известен като хемолиза, оттам и името хемолитични анемии). При този вид вродена анемия, за разлика от повечето други видове анемии, е характерно “парадоксално” повишаване на броя на червените кръвни клетки – реактивна реакция на организма в опит да компенсира нарушената функция на увредения хемоглобин. Важно е да се знае, че бета-таласемия минор/минима е анемия, която е напълно съвместима с нормалния начин на живот. Тя е вродено състояние, не се лекува, а само се профилактират определени нейни особености свързани с “повишения кръговрат” на еритроцитите. Тази вродена анемия не е опасна сама по себе си, но трябва да знаете, че я имате. Хората с бета-таласемия минор трябва да са наясно, че са носители на този тип анемия, защото това създава риск в потомството им да се появи на бета-таласемия майор – много по-тежко протичаща хемолитична анемия. Ако знаете, че в семейството ви има или е имало случаи на “някаква анемия” или че сте носители на бета-таласемия минор, при планиране на бременност, непременно трябва да се направи тест за носителство и при вашия партньор. Без паника! Това е относително често срещан вид анемия по нашите ширини и дори да се окаже, че и партньорът ви също има бета-таласемия минор, няма нужда от излишни драми само заради резултата от ПКК (пълна кръвна картина). Дори и при двама носители шансът е на ваша страна в 75% от случаите. За останалите 25%, съвременната медицина разполага с достатъчно възможности за диагностика и реакция, така че да не се стига до усложнения и носителите на признака на таласемията да имат прекрасни деца! Просто говерете с вашия лекар, изследвайте се и бъдете информирани!
Анемиите поради загуба на кръв (посткръвоизливни анемии) са много по-чести от хемолитичните анемии. Загуба на кръв и червени кръвни клетки може да настъпи при редица състояния. Често това са т.нар. “остри състояния”, при които загубата на кръв е очевидна и настъпва рязко – например при наранявания, травми, операции, тежки хемороидни кризи, тежки маточни кръвотечения, кръвоизливи от варици на хранопровода, вследствие прием на медикаменти и т.н. Понякога обаче, загубата на кръв водеща до появата на анемия, може да бъде чрез кървене, което се случва бавно, в продължение на дълъг период от време, с ниска интензивност и може дори да остане незабелязано ( т.нар. “окултно” или скрито кървене). Този вид хронично кървене най-често идва от храносмилателната система и може да съпровожда гастрити и язви, полипи, хемороиди, но също и различни онкологични процеси. Ето защо всеки вид анемия заслужава нужната диагностика и внимание, за да се прецени рискът от по-сериозни заболявания! Друга честа причина за анемия свързана с периодична кръвозагуба са проблемните или физиологични менструални цикли при жените. Това е особено валидно при често и обилно менструално кървене в съчетание с други рискови фактори – наличие на други хронични болести, растителен тип хранене (веган/вегетариански), подлагане на диети, пости и т.н.
Анемии поради намалено производство на червени кръвни клетки. Това е доста голяма и разнородна група анемии, при които има недостатъчност на общия процес на кръвотворене, поради различни причини. Сред тях най-честите са анемиите свързани с понижен внос с храната и/или недостатъчно усвояване и/или прекомерно потребление на фактори на кръвообразуването като желязо, витамин B12 и фолиева киселина. Други анемии от тази група са вторичните анемии при хронични заболявания, хронични възпаления, бъбречна недостатъчност, костномозъчна супресия, неоплазии и т.н. От анемиите свързани с храненето (алиментарни анемии), най-честата анемия е т.нар. желязодефицитна анемия. Както личи и от името й, желязодефицитната анемия е свързана с дефицит или ниско ниво на желязото в организма. Железният дефицит може да е изявен като анемия, но може и да е “латентен”, “скрит”, т.е. все още да няма желязодефицитна анемия, но запасите на желязо в организма да са в процес на изчерпване. По данни за Световната Здравна Организация (СЗО) състояния свързани с ниско или недостатъчно ниво на на желязо се срещат при почти 1/3 от човешката популация, като най-уязвимите групи са подрастващите деца и жените! 2 милиарда души с възможен железен дефицит е достатъчо показателна цифра, за да се види мащаба на проблема. Той има не само здравен, но и социално-икономически характер, защото обикновено касае най-социално уязвимите групи. Много често анемиите имат комбиниран характер, при което се съчетават различни фактори за тяхното възникване. Когато няма достатъчно фактори на нормалното кръвообразуване като напр. желязо, витамин B12 и фолиева киселина, тогава производството на кръвни клетки и хемоглобин се нарушава и може да настъпи анемия с различни здравни последици – от едва забележима липса на тонус и енергия, до тежки колапсни явления свързани с недостатъчност на много органи и системи и нужда от кръвопреливане.
Какви могат да са симптомите при анемия?
Най-честите симптоми при анемия са повишена слабост и уморяемост при нормални физически усилия, отпадналост, главоболие, световъртеж, сърцебиене, липса на тонус и енергия, проблемна кожа и лигавици, отслабен имунитет с често боледуване, затруднена концентрация и фокус, нервно-психическа лабилност и податливост на стрес, депресивни мисли, проблемна адаптация и други. Скритите, латентни дефицити на фактори на кръвообразуването може да се проявят с всякакъв тип вариации на гореописаните симптоми.
Какви са рисковите фактори за анемия?
Можем да посочим няколко основни рискови фактора, които могат да бъдат причина за появата на анемия. Сред тях са:
Непълноценно и неразнообразно хранене или диета, в която липсват някои микроелементи и витамини. Желязо, витамин B12 и фолиева киселина са сред най-важните фактори за нормалното кръвообразуване и профилактиката на анемията. Организмът се нуждае също от малки, но важни количества мед и цинк, за да може желязото да бъде ефективно метаболизирано вътре в клетките. Витамин B12 е продукт на бактериален синтез, нормално извършващ се в червата на животните. От червата този витамин попада в кръвообращението на животното и се натрупва в неговите тъкани и органи. Най-често витамин B12 се набавя чрез консумация на животински продукти. Много храни от растителен произход съдържат достатъчно количества желязо, цинк, мед , но понякога тези микроелементи са “блокирани” от свързващи ги съединения и не могат да се усвоят от организма – така например в дадена растителна храна може да има достатъчно количество желязо, но то може да е блокирано напр. от фитинова киселина и реално да не се усвоява достатъчно. Обратното на фитиновата киселина, която е “блокер” на микроелементите като желязо и цинк, витамин C съдържащ се в растителната храна е естествен “помощник” в усвояването на желязото. Микроводораслите Спирулина са растителна храна, при която желязото е свързано във високоусвояем органичен комплекс, без да е “блокирано”. Изследванията показват, че желязото в Спирулина има сходна и по-добра усвоимост и ефект от желязото в състава на телешкото месо. При индивидуален избор на тип хранене, при което се получава дефицит на необходимите за кръвообразуването вещества, те трябва да се набавят с подходящи хранителни добавки.
Храносмилателни нарушения. Наличието на храносмилателни нарушения свързани с понижено смилане (малдигестия) и/или усвояване (малабсорбция) на поетите с храната макро- и микронутриенти са голям рисков фактор за възникването на анемии. Такива състояния могат да бъдат различните видове гастрити, язвена болест, болести на жлъчно-чернодробно-панкреасната система, чревни разстройства, включително функционални колити като синдром на дразнимото черво, остри и хронични възпалителни заболявания на червата и т.н. Към нарушенията на храносмилателната система свързани с риск от анемия можем да добавим още и състоянията свързани с остро или хронично, явно или окултно кървене – полипи, хемороиди, неоплазии и т.н.
Обилна Менструация и други АГ състояния. Менструацията е физиологично състояние, което при определени условия може да създава стрес за системата на кръвообразуване и риск от дефицит на желязо, с нисък хемоглобин и развитие на анемия. Функционалните маточни кръвотечения, различните болестно проявени мено- и метрорагии, миомни възли, различни диагностично-терапевтични процедури като абразио на матката (кюретаж), аборт, усложнено раждане и други, при които има съпътстваща загуба на кръв са рисков фактор за анемия при жените.
Бременност. При бременност много често се развива т.нар “релативна” желязодефицитна анемия, поради повишеното количество “течност” у бременната, което “изкуствено” снижава концентрацията на желязото в организма. Поради все по-често срещания проблем с MTHFR мутациите (вродена ниска усвояемост на неметилираните форми на витамини група B и “обикновената” фолиева киселина), приемът на желязо с метилирани форми на витамин B12 и особено метилирана фолиева киселина са особено важни не само като профилактика на анемията, но и за превенция на дефекти на невралната тръба и цялостното развитие на плода.
Хронични заболявания. Хроничните заболявания създават риск от развитието на вторични, обикновено комбинирани по своя тип анемии. Такива анемии възникват в хода на онкологични заболявания, бъбречна недостатъчност, хронични възпалителни процеси, хронични рани и т.н. и изискват своевременна компенсация.
Наследственост. Ако вашето семейство има анамнеза за наследствена анемия, то непременно проверете дали и вие нямате данни за такава. Помнете, тези видове анемии обикновено не се лекуват с желязо и изискват тестове и на партньора. Най-честата подкрепа при такива състояния е свързана с прием на витамини група B и фолиева киселина (метилирани форми).
Други фактори. Такива са определени инфекции, кръвни и автоимунни заболявания, алкохолизъм, тютюнопушене, излагане на токсични химикали и употребата на някои лекарства.
Напредване на възрастта. Хората над 55г. са в рискова група за развитие на различни по своя характер анемии. Запомнете, анемията винаги изисква повишено внимание, като това е особено валидно при хора над 55г. и при съпътстваща загуба на тегло.
Как можем да разберем дали имаме анемия?
Системата на кръвотворене, наличието на анемия, нисък хемоглобин, дефицит на желязо или дисбаланс в нивата на витамин B12 и фолат могат лесно да бъдат оценени чрез сравнително прости и достъпни лабораторни тестове. Поговорете с вашия лекар на тази тема или се консултирайте в лаборатория. Базовият пакет тестове, който може да ви ориентира за наличие на проблем включва ПКК (пълна кръвна картина), серумно желязо и ЖСК (желязосвързващ капацитет). За по-разширена и прецизна диагностика, може да се наложат допълнителни тестове, например – ПКК/ДКК/CRP/феритин/нива на B12 и фолат/електрофореза на хемоглобин или генетичен тест и други.
Има ли натурална подкрепа срещу анемията?
При съмнение за анемия, нисък хемоглобин, дефицит на желязо или дисбаланс в другите фактори на нормалното кръвообразуване ви е необходима консултация с лекар или фармацевт и извършването на необходимите кръвни тестове. Като първа стъпка трябва да нанесете корекции в начина си на живот като е препоръчително да започнете режим на хранене, който включва повече разнообразна храна. Специализираните комбинирани хранителни добавки с високоусвоимо желязо, метилирани витамин В12 и фолиева киселина (метилфолат), витамин С, мед, цинк и натурални фактори като Спирулина могат да бъдат много полезни като допълващо средство при анемия, независимо явна или “скрита”. Това е особено валидно за подкрепа на веган тип храненето, при което е възможно възникване на дефицити на витамин B12 и желязото. Консумирайте повече зелени зеленчуци, кисело мляко, цитруси, сушени плодове, накиснати ядки и месо.
При индивидуален избор на растителен тип хранене (веган/вегетариански) е препоръчително да се приемат хранителни добавки, компенсиращи възможните дефицити. Силен помощник за преодоляването на различен тип дефицити в храненето, включително в подкрепа на организма при анемия, нисък хемоглобин, дефицит на желязо и други фактори на кръвообразуването са микроводораслите Спирулина. Спирулина е суперхрана съдържаща множество ценни нутриенти и има доказано благоприятен ефект в подкрепа на организма при различните видове анемия. В България вече се отглежда Спирулина с високо качество под бранда Alphyca, която спомага не само в борбата с анемията, но и за подобряване на цялостното здраве. За натурална подкрепа на организма при анемия създадохме Algoglobin Alphyca, който е на основата на обогатена с желязо Спирулина (“желязна Спирулина”), в комбинация с максимално активни подсилващи кръвта синергични съставки. Algoglobin Alphyca, е функционален продукт, формулиран специално за подкрепа на нормалното кръвообразуване, формирането на червени кръвни телца и хемоглобин, доставяйки на организма високоусвоими железен, меден и цинков бисглицинат, подсилени с допълнителна доза органично желязо в състава на “желязна Спирулина”, активната метилирана форма на витамин В12 – метилкобаламин, 4-то поколение фолиева киселина Quatrefolic® * и витамин С.
Анемията, ниският хемоглобин, дефицитът на желязо и дисбалансът във факторите на кръвообразуването могат да бъдат преодоляни – изследвайте се и бъдете информирани!
Algoglobin Alphyca – в подкрепа на нормалното кръвообразуване, формирането на червени кръвни телца и хемоглобин.
Ние ви изпращаме по-здрави, вие предайте нататък!
*Quatrefolic® и лого са регистрирани търговски марки на Gnosis S.p.A., Италия
Leave a Comment
You must be logged in to post a comment